pátek 3. ledna 2014

Význam sociálních sítí v marketingu (matky prominou)


Sociální sítě tu vlastně byly vždy, a to dávno před vznikem internetu. Internet dal ale pojmu sociální síť zcela nový význam. I když by se spíše hodilo říci, že význam dal sociálním sítím až Facebook. Ať tak, či onak, sociální sítě poskytly marketérům silný nástroj k ovlivňování spotřebitelů.

Je to prosté a tak logické. Sociální sítě umožnily marketérům vstup do rodin spotřebitelů. Tedy do soukromí, které si spotřebitel chrání ze všeho nejvíce. A tedy do místa, do kterého se marketér zase snaží co nejvíce dostat, protože je v něm marketing nejúčinnější.

Příklad. Jsem na Facebooku, kde mám svoji rodinu, své přátele, kteří jsou vlastně mou rozšířenou rodinou. A najednou někdo z mé „rodiny“ sdílí nějaký reklamní příspěvek, anebo ještě lépe: napíše o něm nějaký pozitivní komentář. Copak se dá na něco takového nereagovat? A je jedno, zda mou reakcí bude to, že příspěvek sdílím také, nebo že se podívám alespoň na propagovanou stránku nebo produkt, anebo to, že prostě příspěvek naoko ignoruji. Už jen tím, že ho sdílel někdo z mých známých má pro mě váhu, a to i v případě, že si tuto váhu nepřipouštím. Prostě jsem ho zaregistrovala. A to je přece něco, o co v marketingu jde.

Ale vraťme se na začátek. Vytvoříme web, vložíme na něj produkt nebo službu a chceme o tom dát vědět zákazníkům. Co první nás napadne, že pomůže oslovit zákazníka? Sociální síť? Zřejmě ano, protože ta je vesměs zdarma. Příspěvek tak můžete šířit, aniž byste vynaložili jednu jedinou korunu. Samozřejmě v tom nejoptimističtějším případě. Sociální sítě jsou základem i SEO. Google je má rád. Vždyť on sám má svoji vlastní sociální síť Google plus. Google plus propojíte s Google Adwords, s Youtube a hle, najednou o vás internet ví. Pak už na internetu nenapíšete ani písmenko, aniž byste nedělali marketing na sociálních sítích.

Na marketing na sociálních sítích se specializuje celá řada firem. Například www.vipmarketing.cz se postará o vše, co se sociálními sítěmi souvisí, včetně výše zmíněného propojení. Ale jde ještě dál. Marketing na sociálních sítích totiž nelze dělat bez rozmyslu. Každý krok musí být předem promyšlený, protože jinak může způsobit více škody než užitku. Například když Miroslav Kalousek „psal“ příspěvek na svůj facebookový profil v době, kdy byl v přímém přenosu v televizi, měl příspěvek úplně obrácený efekt, než autor zamýšlel. Vše, co se v marketingu děje, musí být součástí určité koncepce, cílů, vize. Marketing na sociálních sítích tuto podmínku potvrzuje. Nejde v něm totiž o urychlené získání spotřebitelů, ale o dlouhodobou tvorbu PR, a na to mnoho firem zapomíná. Marketing na sociálních sítích je součástí dlouhodobého budování vztahů s veřejností a měl by být v souladu s celkovou firemní image. Na to vše musí marketér pamatovat.
Výhody marketingu na sociálních sítích lze shrnout do několika bodů:
       
  •           rychlý a úderný zásah spotřebitele;
  •      snadné cílení;
  •           snadné měření;
  •           relativně nízké náklady;
  •           interaktivní komunikace se zákazníkem ;
  •           nástroj public relations;
  •           nástroj podpory prodeje, reklamy, osobního a přímého prodeje.

Výhod je samozřejmě daleko více, a vždy souvisejí s konkrétní firmou, produktem. Některé produkty jsou pro sociální sítě přímo ideální, napadají mě věci pro děti, protože infantilní matky (matky prominou) sdílí vše, co by mohlo alespoň s minimální pravděpodobností být dobré pro jejich děti. Některé produkty, a především služby, to mají v prostředí sociální sítě těžší, některé nemá ani význam na sociální sítě dávat. Tak či onak, marketing se již bez sociálních sítí neobejde. A to do doby, dokud se uživatelé neobejdou bez sociální sítě.


Žádné komentáře:

Okomentovat